Zmiany w zakresie zabytków archeologicznych od stycznia 2018 roku

czwartek, 18 stycznia 2018 16:16

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków informuje, że 1 stycznia 2018 roku weszły w życie przepisy ustawy z 22 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r., poz. 1595) dotyczące poszukiwania zabytków. Wprowadzają one m.in. zmianę kwalifikacji czynu nielegalnych poszukiwań zabytków - z wykroczenia na przestępstwo. Zasady i obowiązki prowadzenia poszukiwań zabytków pozostają bez zmian – nadal wymagane jest uzyskanie na nie pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków Art. 109 c, który zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku brzmi: Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Do tej pory działanie to traktowane było jako wykroczenie. W uzasadnieniu projektu można było przeczytać, że „potrzeba zmiany w tym zakresie wynika z narastającego problemu nielegalnych poszukiwań zabytków, w tym zabytków archeologicznych”.

Szanowni Państwo, w związku z przeprowadzką Wydziału Zabytków Warszawy do nowego budynku, mogą wystąpić chwilowe problemy z komunikacją telefoniczną z urzędem. Proszę dzwonić pod numer kancelarii 22 4430405, gdzie zostaną Państwo poinstruowani, jak skontaktować się z wybranym pracownikiem urzędu. Jednocześnie informujemy, że przyjmowanie klientów przez pracowników i udzielanie telefonicznej informacji o toczących się w urzędzie postępowaniach odbywa się codziennie w godzinach 11.30 – 13.30.

Według instytucji zajmujących się problematyką ochrony dziedzictwa narodowego i ochroną zabytków, w ciągu ostatnich lat wzrosła ilość przestępstw przeciwko zabytkom, popełnianych w wyniku prowadzenia nielegalnych poszukiwań. Zaostrzenie obowiązujących przepisów jest odpowiedzią ustawodawcy na to zjawisko.

 

Jak to było na bielańskim pikniku archeologicznym

poniedziałek, 29 maja 2017 08:54

W niedzielę (28 maja) odbył się pierwszy bielański piknik archeologiczny. Impreza miała miejsce przy kościele pokamedulskim pw. bł. E. Detkensa przy ul. Dewajtis.

Osoby, które przybyły na piknik mogły skosztować potraw, jakie jadano w XVII/XVIII w. oraz naparów ziołowych, miały sposobność zapoznania się z procesem warzenia piwa i wyrobu pierników ozdobnych. Goście mogli także spróbować swoich sił w lepieniu naczyń z gliny czy tkaniu krajek, poznać podstawy archeologii, czy kupić miody. Dużym zainteresowaniem cieszył się wykop archeologiczny, gdzie pod czujnym okiem archeologa dzieci eksplorowały warstwę, odkrywały zabytki, a następnie dokumentowały je i zabezpieczały.

Program wydarzenia obejmował zwiedzanie kompleksu klasztornego Kamedułów z przewodnikiem. O historii założenia i ciekawostkach związanych z jego funkcjonowaniem opowiadał pan Karol Guttmejer.

Na pikniku nie zabrakło też przedstawiciela Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Piotra Ługowskiego. Na chętnych czekał konkurs sprawdzający wiedzę o działalności urzędu i archeologii. Wszystkie odpowiedzi można było znaleźć na terenie imprezy. Na zwycięzców czekały nagrody.


Przygotowała:
Aleksandra Orłowska
Inspektor ds. Zabytków Archeologicznych
WUOZ


 

Bielański piknik archeologiczny

piątek, 26 maja 2017 12:01

W imieniu Stowarzyszenia „Razem dla Bielan” zapraszamy Państwa na Bielański piknik archeologiczny, który odbędzie się 28.05.2017 r. (niedziela) przy ul. Dewajtis 3 na Bielanach przy Kościele bł. E. Detkensa w godzinach 12:00-15:00.

Podczas imprezy będzie można poznać podstawy archeologii i spróbować swoich sił na wykopaliskach, utkać krajkę, wcielić się w garncarza, spróbować dań jadanych na przełomie XVII/XVIII w, kupić miody, poznać proces warzenia piwa, wziąć udział w spacerze z przewodnikiem po kompleksie klasztornym Kamedułów. Ale to nie koniec atrakcji.

W trakcie pikniku będzie można porozmawiać z przedstawicielem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie, a także zdobyć nagrodę po uprzednim wykazaniu się wiedzą i sprawnością fizyczną.

Plakat
 

Strona 1 z 13

«PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie»
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g