Ruszyła Retropedia Radomia

czwartek, 11 października 2018 10:21

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków jako partner przedsięwzięcia zaprasza do zapoznania się z projektem Retropedia Radomia. Więcej szczegółów znajduje się na stronie http://www.retropedia.radom.pl/

To strona prowadzona przez pasjonatów, którym każdy może się stać. Portal z założenia nie będzie jedynie uporządkowanym zbiorem zabytków, ale także przewodnikiem po Radomiu i miejscem, gdzie będzie można podzielić się własnymi zdjęciami i wspomnieniami. Obecnie zdjęcia pochodzą w dużej mierze ze zbiorów radomskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie i Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Retropedia Radomia wystartowała 9 października 2018 r. z opisami 80 zabytkowych obiektów w Radomiu i 20 tabliczkami z kodami QR, które są umieszczone na budynkach i do tych opisów prowadzą. Zamiarem twórców Retropedii Radomia jest stale poszerzająca się baza zabytkowych obiektów i wspomnień z nimi związanych, a przez to stanie się swoistym przewodnikiem po mieście, nie tylko dla turystów, ale też dla samych mieszkańców, którzy będą mogli na nowo odkryć swoje miasto.


Agnieszka Żukowska
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków


 

Zaproszenie na wykład

wtorek, 18 września 2018 11:05


Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków jako współorganizator wydarzenia zaprasza ma wykład, który będzie poświęcony wynikom badań archeologicznych, podjętych na cmentarzysku wczesnośredniowiecznym, położonym w pobliżu grodziska na Piotrówce.

Wykopaliska między dzisiejszymi ulicami Limanowskiego i Przechodnią odbyły się już w 1914 r., ale przeprowadzenie ich w większej skali stało się możliwe dopiero w 1966 r. (kierował nimi Wojciech Twardowski). Badania te przyniosły szereg interesujących informacji o obrzędowości pogrzebowej i mieszkańcach Radomia w XI-XII w. Samo cmentarzysko ze względu na liczbę zadokumentowanych pochówków plasuje się w grupie najlepiej rozpoznanych nekropolii z tego okresu na południu Mazowsza.

Wykład poprowadzą Tomasz Kurasiński i Kalina Skóra, Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Łodzi.

Zapraszamy 7 października 2018 r. o godz. 12.00 do Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Wstęp wolny.


Agnieszka Żukowska
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków


 

Archeologia Mazowsza

poniedziałek, 17 września 2018 11:30

Europejskie Dni Dziedzictwa już za nami. W ramach tego wydarzenia 15-16 września w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków przy ul. Nowy Świat 18/20 w Warszawie można było zobaczyć wystawę archeologiczną.

Na ekspozycji zostały zaprezentowane wybrane zabytki, pochodzące z terenów Mazowsza. Zainteresowani mogli obejrzeć przedmioty pozyskane w trakcie badań wykopaliskowych, m.in. żelazne umbo (centralna część tarczy wzmacniająca jej konstrukcję oraz chroniąca dłoń wojownika) i urnę, odkryte na cmentarzysku ciałopalnym w Łajskach, gm. Wieliszew; urny, narzędzia krzemienne, rozcieracz kamienny, fragmenty żelaznego okucia i fibule z cmentarzyska w Cząstkowie Polskim, gm. Czosnów; fragmenty glinianych naczyń i kości zwierzęcych z osady wczesnośredniowiecznej w Pruszkowie, gm. Pruszków. Na wystawie zgromadzono także przedmioty pochodzące z badań interwencyjnych, ratunkowych, wśród których znalazła się urna z przykrywką z terenów Borkowa (Warszawa-Wawer) przypisywana kulturze pomorskiej, czy urna z Kiełpina, gm. Łomianki, także przypisywana kulturze pomorskiej, jak i z przypadkowych odkryć – krzemienne płoszcze (grot włóczni lub sztylet) i krzemienna siekierka.

Wystawę odwiedzili nie tylko Warszawiacy, ale także goście z innych miast, a nawet krajów (Szwecja, Francja). Dziękujemy wszystkim zwiedzającym za zainteresowanie i ciepłe słowa.


Przygotowała:
Aleksandra Orłowska
Starszy Inspektor, Wydział Archeologii
WUOZ w Warszawie


 

Strona 1 z 15

«PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie»
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g