Zabytek Zadbany 2017

środa, 11 stycznia 2017 14:33

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”, którego adresatami są właściciele, posiadacze lub zarządcy zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków, wzorowo wywiązujący się z obowiązku opieki nad zabytkami. Za realizację konkursu odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami, poprzez propagowanie najlepszych przykładów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Od 2017 roku konkurs „Zabytek Zadbany” odbywa się na podstawie nowego regulaminu. W tegorocznej edycji zabytkowe obiekty można zgłaszać aż w 6 kategoriach:

a) Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu
b) Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)
c) Adaptacja obiektów zabytkowych
d) Architektura i budownictwo drewniane
e) Architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne
f) Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem

Zgłoszenia można nadsyłać do 31 stycznia 2017 roku.

Szczegółowe informacje wraz z regulaminem i kartą zgłoszeniową znajdują się na stronie
http://www.nid.pl/pl/Dla_wlascicieli_i_zarzadcow/Zabytek_zadbany/


Agnieszka Żukowska
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków


 

Dom generała Kutrzeby zabytkiem

czwartek, 22 grudnia 2016 11:57

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków – Barbara Jezierska podpisała decyzję o wpisie do rejestru zabytków modernistycznej willi bliźniaczej, wzniesionej w l. 1935-36, położonej przy ul. Bajońskiej 3 i 5 w Warszawie, z uwagi na zachowane wartości naukowe, artystyczne i historyczne.

Postępowanie wszczęto po rozpatrzeniu wniosku Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział Warszawa oraz Stowarzyszenia ŁADna Kępa

Zabytkowy budynek, zaprojektowany przez Maksymiliana Goldberga i Hipolita Rutkowskiego, zbudowany dla Aldony i Tadeusza Kutrzebów oraz Haliny i Hipolita Wohl, jest położony na terenie układu urbanistycznego Saskiej Kępy, wpisanego do rejestru zabytków nieruchomych decyzją z 2 kwietnia 1979 r.

Generał Tadeusz Kutrzeba od 1926 r. pełnił istotną rolę w reorganizacji naczelnych władz wojskowych, kierując Wyższą Szkołą Wojenną oraz pełniąc funkcję Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych, w 1939 r. został mianowany na dowódcę Armii Poznań, a we wrześniu 1939 r. parafował warunki kapitulacji Warszawy. Hipolit Wohl był aktywnym działaczem żydowskiego Stowarzyszenia Wspierania Rolnictwa. Najprawdopodobniej zginął wraz z żoną w warszawskim getcie.

Następnie w segmencie mieszkał prof. Grzegorz Białkowski – polski fizyk, poeta i filozof, rektor Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie budynek jest własnością osób prywatnych, niespokrewnionych z pierwotnymi właścicielami.

Obiekt dokumentuje rozwój Saskiej Kępy, a jego stylistykę w literaturze przedmiotu określano mianem „umiarkowanego funkcjonalizmu”. Jest przykładem nurtu opartego na wyważonej ekspresji bryły, w którym oszczędny detal i użyte rozwiązania materiałowe służą podkreśleniu tektoniki obiektu. Oba segmenty willi zostały uszkodzone wskutek działań wojennych. Murowany budynek otrzymał wysmakowane opracowanie elewacji, a układ wnętrz budynku nie został istotnie przekształcony. Zachowały się elementy pierwotnego wyposażenia i wystroju, tj. stolarka drzwiowa, posadzki (drewniane parkiety, okładziny ceramiczne i lastrykowe), kominki, szafki wnękowe oraz część pomieszczeń z charakterystycznymi wyoblonymi ściankami i z uwidocznionymi podciągami oraz słupami konstrukcyjnymi, które znakomicie wpisują się w modernistyczną estetykę budynku.

Decyzja nie jest ostateczna. Stronom przysługuje odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Agnieszka Żukowska
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków


 

Kolejny zabytek na Mazowszu

czwartek, 22 grudnia 2016 10:25

Barbara Jezierska – Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków podpisała decyzję o wpisie do rejestru zabytków budynku kościoła pw. Wniebowzięcia NMP wzniesionego w l.1877-81 wraz z przykościelnym cmentarzem, położonego w miejscowości Sarnowo, z uwagi na zachowane wartości artystyczne i historyczne.

Architektura budynku łączy elementy neogotyckie i nowożytne. We wnętrzu krytym płaskimi stropami, znajduje się drewniany chór muzyczny, wsparty na żeliwnych kolumienkach. Obiekt posiada kartę ewidencyjną z 1981 r. i został opisany w Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce t. X, z.28.

Cmentarz przykościelny funkcjonował jako grzebalny od powstania parafii (zapewne w 2.poł XIV w.) do 2. poł. XIX w., obecnie ma formę zadrzewionego otoczenia kościoła.

Decyzja nie jest ostateczna. Stronom przysługuje odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Agnieszka Żukowska
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków


 

Strona 1 z 226

«PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie»
Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g