Życzenia świąteczne

poniedziałek, 18 grudnia 2017 11:59


Spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w miłej atmosferze, odpoczynku od codziennego zabiegania,

a także pomyślności w nowym roku

życzy

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

prof. Jakub Lewicki

i

pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków

w Warszawie

Na zdjęciu fragment polichromii z katedry płockiej, autorstwa Władysława Drapiewskiego (realizacja polichromii 1904 - 1916).

Fot. P. Kiciak

 

Kolejny zabytek w Podkowie Leśnej

piątek, 15 grudnia 2017 16:50

Jakub Lewicki – Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków podpisał decyzję o wpisie do rejestru zabytków domu rodziny Kończykowskich, wzniesionego ok. 1933 roku, wraz z budynkiem gospodarczym i terenem posesji, według projektu Piotra Francewicza-Spokojskiego, położonego przy ul. Bażantów 8 w Podkowie Leśnej, z uwagi na zachowane wartości historyczne, artystyczne i naukowe.

Inżynier Stanisław Kończykowski – prof. Politechniki Warszawskiej, łączył pracę naukowo-dydaktyczną z pracą dla koncernu „Siła i Światło”, gdzie jako dyrektor techniczny odpowiadał za ważne przedsięwzięcia w zakresie elektryfikacji i energetyki. Kończykowski inwestował w działki budowlane wytyczane w szybko zyskującej popularność Podkowie Leśnej, założonej w 1925 roku przy współudziale koncernu „Siła i Światło”, odpowiedzialnego za budowę kolejki EKD. Inwestycja ta stała się głównym impulsem powstania opartego na nowoczesnych wytycznych miasta-ogrodu o regularnym, koncentrycznym układzie alej, którego projekt opracował Antoni Jawornicki. Ostatecznie Kończykowscy zdecydowali się na budowę własnej letniej siedziby, która w toku prac projektowych zyskała formę domu całorocznego.

Podczas wojny państwo Kończykowscy oraz ich trzej synowie czynnie angażowali się w różnego rodzaju działalność na rzecz polskiej konspiracji. W domu przy ul. Bażantów 8 w okresie okupacji i powstania ukrywani byli członkowie polskiego podziemia. Drugi z synów - Henryk Kończykowski ps. „Halicz” edukację kończył na tajnych kompletach, zatrudniony jednocześnie w warsztatach kolejowych w Grodzisku Maz. W 1941 roku wstąpił do organizacji Małego Sabotażu „Wawer”, zaś od października 1943 roku służył w Batalionie „Zośka”, w plutonie „Felek”. Podczas powstania warszawskiego przeszedł cały szlak bojowy „Zośki” z Woli, przez Stare Miasto i Śródmieście po Przyczółek Czerniakowski, uczestnicząc m.in. w akcji odbicia więźniów Gęsiówki. Kilka lat po zakończeniu wojny Henryk Kończykowski, jako były „Zośkowiec” zaangażowany w działalność tzw. drugiej konspiracji został skazany na 15 lat więzienia za ukrywanie broni w podkowiańskim domu, ostatecznie zwolniony w 1953 roku w wyniku amnestii.

Dom, wzniesiony w konstrukcji drewnianej, otynkowany z partią przyziemia wykończoną fakturalną rustyką, stanowi przykład kameralnej siedziby o tradycyjnej formie, będąc dobrym przykładem jednorodzinnego budownictwa okresu międzywojennego. Budynek przetrwał w niemal nienaruszonym stanie, zachowując w rzadko spotykanym stopniu oryginalną substancję zabytkową. Jego niewielka, skromna bryła, urozmaicona narożną, zadaszoną werandą i półkolistym ryzalitem, została harmonijnie wpisana w malowniczo ukształtowane otoczenie i gęsty starodrzew. Szczególne walory krajobrazowe posesji uwidaczniają się w tarasowym, urozmaiconym układzie gruntu, podkreślonym alejkami i rozmieszczonymi w różnych punktach betonowymi i kamiennych schodkami. Poza nieprzekształconą formą architektoniczną i układem przestrzennym, dom zachował także elementy wyposażenia i oryginalną stolarkę okienną w postaci skrzynkowych okien o wielokwaterowych podziałach z zachowanymi wewnętrznymi okiennicami i kompletem oryginalnych okuć. Przetrwała również dawna stolarka drzwiowa o różnej konstrukcji z oryginalnymi szyldami i mosiężnymi klameczkami, a także drewniane podłogi. Z pierwotnego wyposażenia zachowały się także drewniane schody główne i kuchenne.

Decyzja nie jest ostateczna. Stronom przysługuje odwołanie do Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego.


Agnieszka Żukowska
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków


 

Kolejny zabytek w Nowym Dworze Mazowieckim

czwartek, 14 grudnia 2017 10:22

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków – Jakub Lewicki podpisał decyzję o wpisie do rejestru zabytków domu czynszowego dra Władysława Nawaduńskiego, położonego przy ulicy Paderewskiego 22 w Nowym Dworze Mazowieckim, z uwagi na zachowane wartości artystyczne i historyczne. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Budynek powstał w l. 1933-39 według projektu z 1933 r. autorstwa Borysa von Zinserlinga, jako inwestycja Władysława Nawaduńskiego, wybitnego w historii Nowego Dworu Mazowieckiego lekarza i społecznika. Dr Nawaduński kształcił się na uniwersytetach w Dorpacie i Warszawie, praktykował m.in. w szpitalach warszawskich. W 1927 r. został ordynatorem oddziału chirurgicznego i położniczo-ginekologicznego w Nowym Dworze Mazowieckim oraz dyrektorem tego szpitala. Zainicjował budowę nowego szpitala przy ul. Miodowej 2, który obecnie nosi jego imię. Podczas okupacji brał czynny udział w konspiracji. W okresie powojennym pełnił funkcje radnego miejskiego. Od 1952 r. był pierwszym prezesem nowodworskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża. W tym samym roku został posłem na Sejm i zasiadł w Komisji Pracy i Zdrowia. W 2015 r. mieszkańcy Nowego Dworu nadali doktorowi honorowe obywatelstwo.

Obiekt, jako jeden z pierwszych murowanych budynków Nowego Dworu i przykład architektury wielkomiejskiej, stanowi świadectwo rozwoju miasta. Jest rzadkim w tym mieście przykładem wysokiej klasy architektury modernistycznej. Płaski dach, charakterystyczne okna termometrowe, minimalistyczna dekoracja w postaci okładziny klinkierowej, praktycznego i zarazem efektownego wystroju klatki schodowej to rozwiązania wyróżniające architekturę modernizmu. Funkcjonalne rozwiązanie wnętrz - jasnych i dobrze wietrzonych, wyposażonych w kilka pionów sanitarnych, zastosowane materiały, prostota form, sprawiły, że budynek z łatwością adaptowano do nowych potrzeb, był stale użytkowany, zachował się w niemal niezmienionym stanie.

O wpis wnioskowało Stowarzyszenie na rzecz Krajobrazu Kulturowego „Ogród Warszawa”.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Stefana Fuglewicza.


Agnieszka Żukowska
Rzecznik Prasowy
Mazowieckiego Wojewódzkiego
Konserwatora Zabytków


 

Strona 1 z 252

«PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie»
Archiwum aktualności:
Polecamy również:

muwz_g
bskz_g
mkdn_g
muwz_g